null

Powstanie w getcie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Aby upamiętnić powstanie, tego dnia o godz. 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe, a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

 Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Akcja Żonkile

Do obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przyłączyło się również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już po raz dziewiąty organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Do akcji Żonkile mogą dołączyć wszyscy, z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, oglądając wideo-spacer, słuchając debaty czy koncertu. 

Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. W rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.  Pełny program oraz informacja jak przypiąc wirtualnego żonkila dostępne są stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.